Życie jak w paleolicie – „AO – Ostatni Neandertalczyk”

Ostatnio bardzo dużo się mówi na temat diety paleolitycznej. W przeciągu kilkunastu lat powstało i wykrystalizowało się pojęcie stylu życia paleo. Głównym filarem paleolitycznego stylu życia jest dieta paleo. Polega ona spożywaniu pokarmów zbliżonych do tych jakimi odżywiali się ludzie na przestrzeni ostatnich 2,5 mln lat czyli przez cały okres paleolitu. Bardzo często diecie paleolitycznej towarzyszy cała otoczka związana z prowadzeniem życia możliwie zbliżonego do tego jaki toczyli nasi paleolityczni przodkowie. Istnieją różne koncepcje tego w jakiś sposób żyli nasi przodkowie, jak często i jak intensywnie poruszali się, jak zdobywali pokarm, jak wyglądały ich społeczne obyczaje, w jakim żyli zdrowiu. Główny nierozwiązany problem polega na niepewności jak bardzo możliwe jest zbliżenie się do sposobu życia jaki prowadzili nasi przodkowie.

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci powstało sporo produkcji filmowych opowiadających o ludziach sprzed epoki neolitu. Wiele z nich to nieudane i naciągane próby opisu życia pierwotnych ludzi. Jedna z produkcji, która warta jest bliższego zainteresowania to „AO – Ostatni Neandertalczyk”.

AO – główny bohater – jest Neandertalczykiem, który został osamotniony po tragedii jaka spotkała jego grupę. Wszyscy jego współplemieńcy zginęli okrutnie zamordowani. AO postanowił odnaleźć swoich ziomków, którzy pozostali w Południowej Europie i wyruszył w długą, i niebezpieczną podróż powrotną z Syberii do Europy. W trakcie podróży poznaje kobietę Homo Sapiens o imieniu Aki, a ich ścieżki łączą się.

Moim celem nie jest jednak przestawienie fabuły, która jednym może się spodobać, a innym może się wydać zbyt romantyczna i wysłodzona. Z punktu widzenia naukowego film można zaliczyć do gatunku science-fiction, gdyż przestawia wymyśloną koncepcję wyginięcia Neandertalczyków. Z artystycznego punktu widzenia ekranizacja jest bardzo realistyczna i obrazuje wyjątkowo żywo jak mogło wyglądać prawdziwe życie paleolitycznych przedstawicieli gatunku ludzkiego. Zobaczymy co jadali, jakie czyhały na nich niebezpieczeństwa i jakim warunkom życia musieli się przeciwstawiać. Kwestie społeczne również nie zostały zaniedbane w filmie. Relacje z innymi ludźmi mogły przybierać bardzo różne formy – poczynając od okrutnej wrogości, przez przyjaźń, aż do żarliwej miłości.

Każdy, kto interesuje się stylem życia paleo powinien odnaleźć w omawianym filmie bardzo dużą wartość. Jakkolwiek koncepcje twórców filmu mogą nie mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości, jednak wydaje się, że przedstawiony obraz życia paleo ludzi mógł być bardzo zbliżony do rzeczywistego. Konfrontacja własnego wyobrażeniu o stylu życia paleo z wizją filmowców może się okazać bardzo pouczająca dla każdego komu nieobca jest ta tematyka.

AO – Ostatni Neandertalczyk
Reviewed by Grzegorz Szymański on.
Summary:

Description:
Rating: 4,5
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *