Zapewnienie jakości (Q&A) w samokontroli

Czyli jak trzymać dyscyplinę w „samoulepszaniu”?

Istnieją dwa konkretne aspekty tej gry.

Pierwszym jest ludzkie zachowanie. Jesteśmy istotami hedonistycznymi, a nasze życie składa się z przyzwyczajeń i nawyków. Kochamy przyjemności. Im bardziej poddajesz się przyjemnościom tym bardziej stają się one twoimi nawykami i przejmują kontrolę nad tobą. Kiedy ludzie mówią, że są uzależnieni od jedzenia, alkoholu lub seksu lub innych mniejszych, lub większych życiowych przyjemności, to oznacza to, że pozwolili całkowicie pochłonąć się tym przyjemnościom zamiast pochłaniać je wg własnej potrzeby i upodobań.

W naszym skomercjalizowanym społeczeństwie kontrolowanie swoich impulsów i żądz jest postrzegane jako nienowoczesne, nawet niepożądane. Różne grupy interesów (min. komercyjne) liczą na twoją reakcję na różne komunikaty i chęć dogadzania sobie. Zapewne myślisz o reklamach? Wyrzuć swój telewizor. Zajmij się czymkolwiek, zacznij grać na instrumencie, czytać książki i pisać recenzje, a potem własne teksty, cokolwiek.

Drugim aspektem jest ludzki umysł. Czy są rzeczy, które przyjmujesz za pewnik? Może uważasz, że mleko jest bardzo zdrowe? Tymczasem jest to dosyć niezdrowa żywność, a czasem wręcz szkodliwa. Coca-cola jest reklamowana jako orzeźwiający napój, a tymczasem zawiera dużo kofeiny, a to jest uzależniająca substancja psychoaktywna i przyczynia się nawet do śmierci. Zapewne wszyscy wiemy jak słodko i niewinnie wyglądają reklamy produktów kofeinowych…

Zapewne nie wypiłbyś niczego, nieważnej jak pyszne by to było, jeśli wiedziałbyś, że napój taki „wzbogacony” jest arszenikiem. Powinieneś wytrenować swój umysł, aby zaakceptować pewne fakty i prawdy pomimo tego co mówi ci twoje ciało, a co trudniejsze często pomimo tego co wszyscy dookoła ci sugerują i wmawiają. Jeśli człowiek będzie wytrwały w procesie poznawania faktów i trenowaniu umysłu przeciw łatwemu uleganiu wpływom, choćby nawet bardzo obiecującym wtedy przekona się, że ignorancja jest zjawiskiem powszechnym. Bezkrytyczność i łatwowierność jest niczym narkotyk, którym wypełnione jest nasze powietrze, a którego wpływowi bardzo łatwo ulec. Niech to cię nie zniechęca, każdy ma wybór, większość wybiera błogie upojenie, a ty możesz wybrać bardziej świadomą drogę, na której każdy krok jest twoim przemyślanym wyborem, którego pozytywne, a szczególnie negatywne skutki nie będą dla ciebie zaskakujące.

Kiedy raz umysł zacznie akceptować prawdziwą naturę rzeczy, ciało za nim podąży. Najtrudniejszymi przeszkodami do pokonania są rzeczy, które są tak mocnym nawykiem, że stają się integralną częścią życia, mówi się, że są „drugą naturą człowieka”.  Dlatego właśnie palacze mają ogromne trudności ze swoim nałogiem. Mocne, fizyczne uzależnienie to jedno, ale istnieje też druga strona tego nawyku. Palacze liczą na tego papieroska, wierzą, że mogą polegać na nim jak na starym, dobrym przyjacielu. On zawsze przy nich jest, nigdy nie zawodzi w swojej roli, zapewnieniu krótkiej pauzy od życia, chwili spokoju i krótkiego, złudnego wyzwolenia od monotonnej, oklepanej, często oplatającej nieznośną niemocą rzeczywistości. Ile zdrowia ludzie potrafią poświęcić w obawie przed pozorną pustką, ale niemalże namacalną pustką, która nastanie po rozstaniu z „wiernym przyjacielem”? Często nawet swoje życie.

Przyzwyczajenia słabną i odchodzą, kiedy są zastępowane innymi nawykami. Skupianie się na przyzwyczajeniu jest bezowocne. Ważne są regularne i długofalowe korzyści wynikające z czynności, zachowań, najlepiej takich, które wykluczają niepożądany nawyk. Taka czynność powinna zapobiegać nawykowemu zachowaniu lub nawet wykluczać się wzajemnie z danym nawykiem. Np. pływanie w wodzie wyklucza zapalenie papierosa tak długo jak się płynie.

Mówi się, że możesz zmienić nawyk robienia czegoś przez trzy tygodnie, wtedy ta zmiana stanie się nowym nawykiem. Picie świeżego soku i jedzenie świeżych owoców zamiast kawy przez 21 dni  bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie. Odstawiasz szkodliwą, psychoaktywną substancję, a w zamian ładujesz w siebie zbawienne witaminy, minerały i mnóstwo innych odżywczych substancji.  Po trzech tygodniach taki owocowy deser stanie się twoim nawykiem, przełamiesz ten poprzedni i zastąpisz go tym co jest znacznie lepsze i korzystniejsze dla pracy twojego ciała i umysłu.

Najlepszym startem do zmiany nawyków są zmiany najłatwiejsze, rzeczy, co do których jesteś pewien, że jesteś w stanie je wykonywać regularnie bez większych wyrzeczeń. Wiara, to w co na prawdę wierzysz, ma tutaj ogromną rolę, bez niej najlepsze chęci uschną niczym niepodlewana sadzonka. Każda zmiana, nie ważne jak trywialna lub bezsensowna się wydaje, jeśli zachodzi w pozytywnym kierunku będzie miała nieznaczny, być może niedostrzegalny na pierwszy rzut oka wpływ na wiele innych aspektów życia. Taka mała, ale trwała zmiana będzie fundamentem, aby dokonać kolejnej drobnej zmiany, a potem kolejnej. I tak oto zmiany staną się częścią twojego stylu życia, a każda kolejna zmiana będzie przychodziła łatwiej. Każdy postęp polepszający twoje zdrowie, życie i dający ci satysfakcję będzie paliwem rozpalającym płomień pożądania, aby poczuć się jeszcze lepiej dzięki nowej pozytywnej, nawet bardzo drobnej zmianie.

Księga Koheleta

4:12 Jeśli zaatakuje ich jeden, to dwaj się mu przeciwstawią. Potrójny powróz też nie zrywa się tak łatwo.

Pewne nawyki są ze sobą ściśle powiązane, np. kofeina, nikotyna i cukier. Bardzo silna trójca, powszechny i ciężki przypadek złych nawyków do przezwyciężenia, tym są gorsze, że są bardziej społecznie akceptowalne. Najlepszy biznes robi się na produktach, które wykorzystują efekt kombo, tzn. wzmacniają się nawzajem, w szczególności kofeina i cukier. Dodatek czekolady powoduje, że otrzymujemy niezawodną maszynkę do wyciskania pieniędzy. Ludzie, są zdolni nawet pozwać firmę o grube miliony, gdy nie otrzymają obiecanego darmowego napoju. Tyle zachodu o jedną kawę.

Bardzo dobrym sposobem na przezwyciężenie tego typu zestawów przyzwyczajeń jest zredukowanie jednego elementu na raz. Nie rzucać od razu kawy, fajek i cukru, ale wyeliminować na początku tylko cukier. Kawa nie smakuje już tak dobrze, wypija się jej mniej,  i okazji do papieroska ubywa. Następna w kolejce jest kawa, po jej odstawieniu papierosy mogą wydać się niekoniecznie niezbędne, może nawet upierdliwe.

Nie potrzebujesz takiej mocy, aby zmienić wszystko w jedną noc, faktem jest, że nie masz takiej mocy, chyba nikt nie ma. To by było zbyt łatwe, należy zebrać to co się posiało dotychczas. Wszystko co należy zrobić to zmienić kierunek, a reszta podąży tą samą drogą niczym wierny piesek. Zasiejesz inne nasiona i z pewnością za jakiś czas zbierzesz inne plony, te pożądane. Każdy gdzieś zaczyna, i nigdy nie jest to szczyt góry, na który chcemy się wspiąć.

Pamiętaj – twoje życie to zestaw przyzwyczajeń i nawyków czegokolwiek byś nie robił. Jedyne co możesz zrobić to świadomie dokonywać wyboru tych nawyków, które dają ci żądane korzyści, a rezygnować z tych, które oddalają cię od osiągnięcia celu.

Jest takie bardzo mądre powiedzenie, które ma zastosowanie w każdej dziedzinie życia: „Jeśli chcesz czegoś czego nigdy nie miałeś musisz zrobić coś czego nigdy nie robiłeś”.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *