Przegląd nr 8 – bariera krew-mózg, a stres; owoce uprawne i kawa

Stres i przepuszczalność bariery krew-mózg

Chroniczny stres zmienia strukturę bariery krew-mózg na niekorzyść – bariera robi się bardziej przepuszczalna dla substancji, które nie powinny dostawać się do mózgu. Badacze wykazali i opisali w jaki sposób zmienia się morfologia bariery pod wpływem 3 tygodniowego, chronicznego stresu.

bariera kew-mózg u szczura
Elektronowy obraz naczyń włosowatych mózgu w płacie czołowym i hipokampie zestresowanych i kontrolnych szczurów.. E, mózgowe komórki śródbłonka; A, astrocyty; TJ, połączenia ścisłe; BM, błona podstawna; strzałki wskazują połączenia ścisłe; groty wskazują na deformacje w mózgowym śródbłonku; gwiazdka znaczy obrzęk astrocytów. kreska podziałki: 500 nm.
  1. Restraint Stress-Induced Morphological Changes at the Blood-Brain Barrier in Adult Rats. Frontiers in Molecular Neuroscience. 2016;8

Uprawne odmiany owoców, a zdrowie małp

Sprawa przeciwko wyhodowanym przez człowieka owocom.
W pewnym zoo zaprzestano karmienia małp bananami. Powodem jest to, że banany (i inne owoce) wyhodowane przez człowieka zawierają dużo cukru, a mniej białka i błonnika. Odstawienie bananów wyszło małpom na korzyść. Zrobiły się spokojniejsze, bardziej towarzyskie, a stan ich sierści znacznie się poprawił. Opiekunowie mówili także, że na stereotypowej (bananowej) diecie małpom psuły się zęby.

„Dawanie tych owoców (uprawnych bananów) zwierzętom jest równoznaczne z dawaniem im ciastek i czekolady” – stwierdza jeden pracowników zoo.

Banany ograniczano małpom stopniowo, tak by nie czuły zbytniego dyskomfortu. Małpy nadal je dostają gdy się je nagradza lub musi być pewność, że zjedzą lekarstwo.

Nasze jabłka także są zdecydowanie większe, słodsze i zawierają mniej witamin niż ich dzicy poprzednicy.

Dziki banan
Dziki banan
  1. Dostępne na: http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/monkeys-banned-from-eating-bananas-at-devon-zoo-9058856.html. Accessed January 28, 2016..

Regularne picie kawy zwiększa przepuszczalność śluzówki dwunastnicy dla cukru

Regularnie pita kawa zwiększa przepuszczalność śluzówki dwunastnicy dla sacharozy. Innymi słowy sacharoza, czyli np. biały cukier, trafia do krwiobiegu nie rozłożony na cukry proste. Nie jest to zjawisko pozytywne gdyż komórki nie potrafią zużywać sacharozy jako paliwa. W związku z wyższą przepuszczalnością śluzówki enzymy mają mniej czasu na trawienie sacharozy.

  1. Cibicková E, Cibicek N, Zd’ánský P, Kohout P. The impairment of gastroduodenal mucosal barrier by coffee. Acta Medica (Hradec Kralove). 2004;47(4):273-5.
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *