Przegląd nr 6 – azotyny, żółtka, bakterie kontra kosmetyki i dieta wegańska

Korzystne właściwości konserwantu mięsa – azotynu sodowego (E250)

Sól peklująca czyli azotyny sodu i potasu są oczerniane jako szkodliwe dodatki do mięsa. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że azotyny mają swoją dobrą stronę.

– Po pierwsze azotyny w mięsie zwiększają przyswajalność żelaza z mięsa, gdyż zapobiegają rozkładowi żelaza hemowego (Rogov JA i inni, 1989) .

– Po drugie azotyny są odtrutką na cyjanowodór (Rahul Bhattacharya, 2000). Cyjanowodór w warunkach miejskich może osiągać nie obojętne dla organizmu ludzkiego stężenia – ludzie palą w piecach przedziwnymi rzeczami.

Antyodżywcze właściwości żółtek, Foswityna

Oporne białka to białka, które są oporne na trawienie przez enzymy rozkładające białka. Foswityna to białko, które stanowi około 16% ogólnej masy białek żółtka. Foswityna jest bardzo odporna na działanie temperatury i ma duże powinowactwo do jonów metali takich jak magnez, żelazo i wapń. W badaniach na szczurach konsumpcja diety zawierającej foswitynę znacząco ograniczyła przyswajalność magnezu, żelaza i wapnia. Jednak białko żółtka pomimo kiepskiej strawności jest na tyle pełnowartościowe, że nie zaburzyło w żaden sposób wzrostu szczurów.

Skłaniałbym się ku temu, że osoby z niedoborami minerałów takich jak wapń, żelazo, magnez czy cynk nie powinny spożywać jajek w dużych ilościach.

  1. Ishikawa SI, Tamaki S, Arihara K, Itoh M. Egg yolk protein and egg yolk phosvitin inhibit calcium, magnesium, and iron absorptions in rats. J Food Sci. 2007;72(6):S412-9.
  2. Samaraweera H, Zhang WG, Lee EJ, Ahn DU. Egg yolk phosvitin and functional phosphopeptides–review. J Food Sci. 2011;76(7):R143-50.
  3.  Egg Components Dong Ahn Animal Science Department Iowa State University

Wpływ kosmetyków na skład mirobioty skórnej

Wiadomo, że łupież ma swoje podłoże w grzybach z rodzaju Malassezia. Grzyby te występują normalnie na skórze jako składnik mikrobioty, ale są to organizmy oportunistyczne. Zaburzenie flory bakteryjnej skóry prowadzi do ich nadmiernego rozwoju. Substancje przeciwgrzybiczne mogą pomóc, ale nie przywrócą prawidłowej flory bakteryjnej stąd łupież może powracać. Współczesne kosmetyki nie sprzyjają florze bakteryjnej skóry. Bardzo popularny składnik szamponów Laurylosiarczan sodu (Sodium lauryl sulfate, SLS) niszczy pożyteczne bakterie skóry.Ten sam składnik w paście do zębów zapewne zaburza równowagę flory bakteryjnej jamy ustnej. W popularnych kosmetykach jest mnóstwo innych składników, które nie występują naturalnie w środowisku i nikt nie wie jaki jest ich wpływ na skład gatunkowy skórnej flory bakteryjnej.

Malassezia
Grzyby malassezia

Rzeczowe omówienie wad diety wegańskiej

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *