Przegląd nr 12 – zwodniczy Inuici, tłuszcze nienasycone i duże wysokości w ketozie

Zapadalność Inuitów na choroby, a dieta tłuszczowa

Bardzo często przeciwnicy diet tłuszczowych powołują się na stan zdrowia Inuitów (np. natywnych Alaskan), że w ich populacji nowotwory występują częściej, etc, etc. Argumenty te są słabe, ponieważ badania dotyczące występowania chorób wśród Inuitów wykonywano dopiero od drugiej połowy XX w. Zawsze należy mieć na uwadze, że badano populacje, które zamieszkiwały blisko szpitali czy większych skupisk (miast) białych osadników. Takie populacje Inuitów były już częściowo „ucywilizowane” co wiązało się także ze spożyciem pokarmów typowych dla białego człowieka czyli kawy, mąki i cukru. Badania z lat osiemdziesiątych wykazały, że Inuici spożywali więcej węglowodanów niż przeciętny obywatel USA.

  1. Nobmann ED, Byers T, Lanier AP, Hankin JH, Jackson MY. The diet of Alaska Native adults: 1987-1988. Am J Clin Nutr. 1992;55(5):1024-32.

Tłuszcze wielonienasycone są bardziej ketogenne niż nasycone

Dieta tłuszczowa nierówna diecie tłuszczowej. Jeśli komuś zależy, żeby wpędzić się w mocniejszą ketozę i bardziej obniżyć glikemię powinien zwrócić uwagę na rodzaj tłuszczów, które zawiera w diecie. Dieta składająca się w większości z tłuszczów wielonienasyconych i jednonienasyconych wywoła większy efekt ketogenny niż dieta, w której tłuszcze składają się w większości z tłuszczów nasyconych. Nie podoba mi się ten fakt, ale nic na to nie poradzę. Dieta „Poly” bardziej obniżyła poziom glukozy i trójglicerydów i zwiększyła wrażliwość insulinową. Obie składały się z 70% tłuszczu, 15% białka i 15% węglowodanów. Jednak zbyt wielu tłuszczów wielonienasyconych nie włączałbym do diety. Czyli bardziej wieprzowina niż wołowina, więcej oliwy, mniej masła i nabiału, tłuste ryby bardziej niż jaja, choć jaja są ok. Dieta trwała 5 dni, więc trudno powiedzieć jaki jest jej długoterminowy efekt. W każdym razie wynika, że na tłuszczach nienasyconych łatwiej jest osiągną wysoki poziom ketonów.

Informacja jest ważna szczególnie dla tych, którzy na ketonach opierają swój stan zdrowia. Przedstawiony jadłospis nie jest zalecany, a jedynie przykładowy. Spożycie kalorii na poziomie utrzymania wagi.

  1. Fuehrlein BS, Rutenberg MS, Silver JN, et al. Differential metabolic effects of saturated versus polyunsaturated fats in ketogenic diets. J Clin Endocrinol Metab. 2004;89(4):1641-5.

 

Ketoza działa ochronnie na dużych wysokościach.

Spadek ciśnienia atmosferycznego, np. wraz z wysokością wywołuje zjawisko zwane kacheksją (spadkiem masy ciała). Jednak to zjawisko ma taką wadę, że może prowadzić do wyniszczenia. Faktem natomiast jest, że przebywanie na dużych wysokościach, ok 5000 m. nasila uwalnianie tłuszczów do krwi i ketogenezę, nasila także rozpad białek na aminokwasy. Trenowanie na dużych wysokościach niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Dieta ketogenna zapewne pomaga lepiej znieść niedostatek tlenu na dużych wysokościach. Zjawisko wzmożonej produkcji ciał ketonowych i aminokwasów pełni funkcje ochronne dla organizmu.

  1. Murray AJ, Montgomery HE. How wasting is saving: weight loss at altitude might result from an evolutionary adaptation. Bioessays. 2014;36(8):721-9.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *