Przegląd nr 11 – badania profilaktyczne, brązowy ryż, szumy uszne, żelazo i ziarna zbóż

Badania profilaktyczne, a umieralność na raka

„Czy ludzie, którzy regularnie się badają rzadziej umierają na raka? Rzadziej umierają z powodu chorób serca czy jakichkolwiek innych chorób? Odpowiedź za każdym razem brzmi: nie. Ale częściej się leczą, biorą więcej lekarstw i więcej się martwią.” – o statystyce w medycynie w artykule Gazety Wyborczej.

  1. Nieznajomość matematyki zabija

Brązowy ryż pogarsza przyswajalność składników odżywczych

Badano mężczyzn, którzy żywili się ryżem. Część badanych żywiła się białym ryżem, a jeden badany żywił się ryżem brązowym. Każda z diet zawierała 0,5 grama białka na kilogram masy ciała. Na diecie z brązowym ryżem ilość stolca powiększyła się, a spadła strawność energii, białek i tłuszczu. Na diecie z brązowym ryżem obniżyła się także przyswajalność sodu, potasu i fosforu. Bilans azotu w organizmie był ujemny na obu dietach, ale na diecie z brązowym ryżem był znacznie gorszy, co oznacza niedobór białek.

  1. Miyoshi H, Okuda T, Okuda K, Koishi H. Effects of brown rice on apparent digestibility and balance of nutrients in young men on low protein diets. J Nutr Sci Vitaminol. 1987;33(3):207-18.

 

Spożycie pokarmów, a szumy uszne.

Brytyjscy laryngolodzy przeprowadzili badania odnośnie związku pomiędzy szumami usznymi, a spożyciem pokarmów. Uporczywe szumy uszne były nasilone wraz ze wzrostem spożycia warzyw, owoców, chleba pełnoziarnistego i unikaniem nabiału. Uporczywe szumy były zredukowane przy zwiększonym spożyciu ryb, zwiększonym spożyciu kofeiny i unikaniu jaj. „Kłopotliwe” szumy uszne (umiarkowane i ciężkie) zredukowane były przy pełnoziarnistym pieczywie. Przejściowe szumy były zmniejszone przy mniejszym spożyciu nabiału i  spożyciu kofeiny (filiżanka dziennie) oraz ciemnego pieczywa. Powyższe związki są słabe jednak to pierwsze takie badania na szeroką skalę i wskazują, że czynniki pokarmowe (takie jak np. niedobory) mogą mieć wpływ na zjawisko szumów usznych.

  1. Mccormack A, Edmondson-jones M, Mellor D, et al. Association of dietary factors with presence and severity of tinnitus in a middle-aged UK population. PLoS ONE. 2014;9(12):e114711.

Kwas fitynowy w zbożach pogarsza przyswajalność żelaza.

Po usunięciu kwasu fitynowego z ziaren zbóż (np. przez moczenie czy fermentowanie) przyswajalność żelaza wzrasta kilkakrotnie.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *