Przegląd nr 10 – ryby, tłuszcze trans, aktywność słońca i znieczulanie roślin

Ryby zdrowe pomimo pewnej zawartości rtęci

Nawykowe jedzenie ryb poprawia stan naczyń krwionośnych pomimo większej zawartości toksycznych metali ciężkich (rtęci i arsenu) w rybach w stosunku do innych pokarmów. Spożycie ryb dostarcza składników, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie śródbłonka, a to pozwala całemu organizmowi lepiej funkcjonować.

  1. Buscemi S, Vasto S, Di gaudio F, et al. Endothelial function and serum concentration of toxic metals in frequent consumers of fish. PLoS ONE. 2014;9(11):e112478.

Kryteria żywieniowe i tłuszcze trans

Tłuszcze trans zostały zaliczone do tłuszczów nasyconych? Manipulacja, przeoczenie czy niekompetencja – faktem jest, że zaakceptowana przez Instytut Żywności i Żywienia – wiodącą w Polsce instytucję naukowo-badawczą. Nie należy dać się zwieść – sztuczne tłuszcze trans znajdują się w rafinowanych olejach roślinnych i są to tłuszcze nienasycone.

Tłuszcze trans w olejach powstają w procesie dezodoryzacji w warunkach wysokiego ciśnienia i przegrzanej pary wodnej. Przepisy nie wymagają podawania zawartości syntetycznych tłuszczów trans w olejach, ale badania wskazują, że są one w nich obecne. Czasem w całkiem dużych ilościach.

  1. Kryteria Żywieniowe do samoregulacji dotyczącej reklamy żywności skierowanej do dzieci w wieku poniżej 12 roku życia w Polsce

Aktywność Słońca

Aktywność Słońca drastycznie maleje, tak niskiej aktywności Słońca nie obserwowano od dziesięcioleci. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat można się spodziewać ostrych, długich zim na półkuli północnej. Czyżby zbliżała się kolejna mała epoka lodowa podobna do tej z czasów szwedzkiego potopu?

Czy rośliny mogą odczuwać ból?

Roślinę można znieczulić, rośliny reagują sygnałami elektrycznymi na stymulację w postaci przypalania liścia. Czy rośliny mogą odczuwać ból?

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *