Paleodieta – Dieta dla aktywnych – Loren Cordain, Joe Friel

Odżywianie sportowców rządzi się swoimi prawami. Każda faza treningu wymaga specyficznego podejścia wspierającego i optymalizującego procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie. Sportowiec powinien wiedzieć jakie pokarmy i płyny przyjmować w danym momencie treningu. Służy to efektywnemu treningowi, przyspieszaniu regeneracji oraz osiąganiu szczytowej wydajności na najważniejszych zawodach.

Dieta dla aktywnych

Paleodieta Dieta dla aktywnych Lorena Cordain’a i Joe Friel’a to książka o odżywianiu zgodnie z zasadami paleo z uwzględnieniem potrzeb osób aktywnie uprawiających sport. Autor książki Dieta Paleo postanowił opublikować zbiór informacji i danych naukowych pomocnych we wdrożeniu diety paleo sportowcom i wszystkim aktywnym ludziom. Motywacją do napisania książki jest przekazanie czytelnikom informacji o korzyściach jakie wynikają ze zmiany standardowego podejścia żywieniowego w sporcie na żywienie bazujące na diecie paleo. Mniej przetworzone, bardziej bogatsze w składniki odżywcze i uboższe w węglowodany jedzenie paleo zwiększa osiągnięcia sportowców i skraca czas regeneracji po wysiłku. Książka oprócz diety porusza także zagadnienia związane z potrzebami żywieniowymi organizmu w określonych fazach treningu. Pozycja wprowadzi w tajniki żywienia sportowców początkującego w tym zakresie czytelnika, a także pomoże doświadczonym sportowcom i trenerom wypróbować inną koncepcję odżywania w sporcie.

Dieta dla aktywnych jest podzielona na cztery części. Każda część z osobna tworzy odrębną całość, która omawia określony temat.

Pierwsza część książki omawia odżywianie w każdym z etapów treningu. Autorzy dzielą trening na etap I – tuż przed treningiem, etap II – w czasie treningu, etap III – pierwsze pół godziny po treningu, etap IV – czas po treningu równy czasowi jego trwania i etap V – długotrwały okres powrotu do pełni sił po treningu, poprzedzający etap I. Z tej części dowiemy się co jeść w czasie każdego z etapów treningu, jakie konkretne potrzeby zaspokaja dany pokarm na danym etapie treningu. Przeczytamy jaka forma pokarmu jest najlepsza w określonym czasie przed, w trakcie i po treningu. Szczegółowo omówione jest optymalne uzupełnianie płynów, problemy spowodowane przez odwodnienie i nadmierne nawodnienie. Nie zabrakło również przykładów konkretnych posiłków jakie można stosować. Ta część wyposaży każdego sportowca w wiedzę, która pozwoli trening uczynić skuteczniejszym, bezpieczniejszym i przyjemniejszym.

Część druga omawia aspekty związane z odżywianiem od postaw. Omówione zostały makroskładniki odżywcze oraz to jaki mają wpływ na metabolizm. Załączonych jest dużo przydatnych tabel z danymi potrzebnymi do tego, by przygotować sobie własny plan posiłków do treningu. Sporo miejsca autorzy poświęcają przetrenowaniu i wpływie żywienia na ten szkodliwy dla sportowców stan, i kondycję organizmu. Znajdziemy tu analizę zawartości składników odżywczych w różnych pokarmach, informacje o utrzymaniu prawidłowego bilansu pomiędzy sodem i potasem oraz równowagi kwasowo-zasadowej. W tej części czytelnik zapozna się z podstawowymi zagadnieniami w dietetyce nie tylko dla sportowców.

W części trzeciej zawarta jest obszerna wiedza o naszych paleolitycznych przodkach, ich diecie i codziennej aktywności fizycznej. Autorzy analizują życie i pokarmy ludzi z epoki paleolitu w celu zastosowania tej wiedzy w codziennym życiu oraz w treningu. Swoje zalecenia w książce uzasadniają przystosowaniem ludzi do trybu życia łowcy-zbieracza. Starają się też rozprawić z różnymi kontrowersjami dietetycznymi, min. z jajkami czy tłuszczami nasyconymi.

Czwarta część Diety dla aktywnych dotyczy praktycznego zastosowania diety paleo w życiu i w sporcie. Znajdziemy tu wiele przepisów na potrawy w stylu paleolitycznym. Dowiemy się co kupować, czego nie kupować oraz jakich produktów nie stosować w codziennej diecie.

Podsumowanie

Bardzo przyjemnie czytało mi się tę książkę. Jest to wyśmienita pozycja dla każdego człowieka, który prowadzi aktywny tryb życia i pragnie poprawić  swoją kondycję i samopoczucie. Osoba, która jest zainteresowana poprawą swoich osiągnięć, a nie ma lub nie chce poświęcać dużo czasu na przeglądanie ogromu pozycji dostępnych na rynku może potraktować tę książkę jako rozbudowany elementarz, w którym znajdzie wszystkie potrzebne informacje. Zwięzłość jest jedną z największych zalet Diety dla aktywnych. Choć z pewnymi kwestiami można się nie zgadzać, a książka nie jest wolna od baboli (np. że tłuste mięso powoduje cukrzycę) to mogę polecić ją każdemu kto chce wdrożyć dietę paleo w życiu codziennym i w sporcie.

Fot: Michele M. F. na licencji Creative Commons 2.0

 

Paleodieta - Dieta dla aktywnych
Reviewed by Grzegorz Szymański on.
Summary:

Description:
Rating: 4
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *