Paleo dieta Robb Wolf – książka

Dieta paleo sięga do źródeł człowieczeństwa. Człowiek na Ziemi istnieje od 2,5 miliona lat i przez większość tego czasu żywił się naturalnymi pokarmami, które zebrał lub upolował. Nie wiadomo dlaczego nasi przodkowie zeszli z drzew i wyruszyli poza las, ale skoro tak się stało to nie mogli polegać na pożywieniu, które rośnie na drzewach. Konsekwencją wyprawy poza las była zmiana głównych źródeł pożywienia. Wyjście z lasu wymagało włączenia do menu pokarmów, które były najpospolitsze tam gdzie nie było drzew. Oprócz owoców, orzechów i liści nasi przodkowie zaczęli żywić się także lądowymi i wodnymi zwierzętami, oraz różnymi bulwami, które znaleźli w ziemi.

„Paleo dieta” to książka, która stara się wprowadzić czytelnika w zagadnienia diety paleolitycznej. Książka nie kładzie nacisku wyłącznie na dietę lecz także na inne aspekty życia, które były normą dla ludzi z epoki paleolitu. Pewne przystosowania nie są już potrzebne większości współcześnie żyjącym ludziom, więc ich tryb życia uległ zmianie. Ludzkie geny są jednak przystosowane do trybu życia prowadzonego przez ludzi epoki paleolitu, więc organizm potrzebuje wdrożyć pewne zachowania charakterystyczne dla naszych dalekich przodków po to by optymalnie funkcjonować. „Paleodieta” ma na celu zapoznanie czytelnika z elementami, których brak we współczesnym życiu i pomóc jemu wprowadzić takie zmiany w życiu, które zaspokoją potrzeby zaprogramowane w ludzkim DNA.

 

Paleo dieta Robb Wolf - zrzuć kilogramy, zbuduj formę, pokonaj choroby.

Na początku książki Paleo Dieta Robb Wolf opowiada w skrócie swoją własną historię związaną z odżywianiem i problemami zdrowotnymi. Opisuje swoje potyczki z dietą wegetariańską oraz zarysowuje kilka mitów dotyczących zdrowia ludzi na diecie wegetariańskiej. Autor opowiada także o podejściu większej części środowisk medycznych do sposobu żywienia paleo. W książce o diecie paleo nie może zabraknąć charakterystyki stylu życia ludzi paleolitycznych. Możemy zapoznać się cechami ludzi z epoki paleolitu, które wskazują na sposób żywienia naszych przodków oraz z zagadnieniami związanymi z początkami rolnictwa. W treści książki przeczytamy także historie ludzi, którzy rozwiązali swoje problemy zdrowotne wdrażając na stałe w swoim życiu dietę paleo.

Treść książki sformułowana jest w sposób, który pozwoli wprowadzić w temat żywienia i metabolizmu człowieka osoby zupełnie nie zaznajomione z tematyką wpływu jedzenia na organizm. Początkujący w tych sprawach czytelnik dowie się na temat trzech makroskładników w diecie – białek, węglowodanów i tłuszczów. Kilka stron poświęconych jest prostemu opisowi działania podstawowych hormonów związanych z odżywianiem. Dowiemy się z grubsza jak trawione jest pożywienie i coś się dzieje kiedy zachwiany jest pewien balans w ilości i składzie spożywanego jedzenia. Robb scharakteryzował najpowszechniejsze choroby związane z udziałem rafinowanych węglowodanów w diecie.

Dalej przeczytamy się co złego kryje się w zalecanych powszechnie ziarnach zbóż. Duży nacisk położony jest na szkodliwe substancje zawarte w ziarnach zbóż oraz problemy zdrowotne powodowane przez spożycie ziaren pod różnymi postaciami.

Na uwagę zasługuje rozdział o tłuszczach, w którym w stosunkowo niewielkiej objętości autor zmieści szereg najistotniejszych informacji. Poczynając od historii związanej z tłuszczofobią, poprzez charakterystykę rodzajów tłuszczów do zagadnień związanych z tłuszczami w diecie. Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 zostały rozpisane na najważniejsze ich odmiany występujące w diecie i ich rolę w organizmie.

Element układanki zdrowotnej, o którym nie przeczytamy w wielu książkach dotyczących żywienia jest stres. Dużym plusem na korzyść książki jest obszerny rozdział poświęcony stresowi i jego przyczynom. W rozdziale tym dowiemy się jakie różnice są pomiędzy stresem jaki przeżywali nasi przodkowie, a stresem przeżywanym przez współcześnie żyjących ludzi. Jako, że stres ma ogromny wpływ na funkcjonowanie i zdrowie człowieka autor proponuje rozwiązania mające zminimalizować chroniczny stres jaki doskwiera wielu ludziom we współczesnym świecie.

Nie zabrakło także części o aktywności fizycznej i jej wpływu na zdrowie. Ćwiczenia oraz program treningowy zawarte w książce są możliwe do realizacji przez ludzi, którzy nie byli aktywni fizycznie całymi latami. Czytelnik zdobędzie wiedzę jak bezpiecznie i stopniowo wdrożyć ruch fizyczny w codzienne życie. Szeroki zestaw ćwiczeń łatwych do wykonania w domu oraz programy treningowe zamieszczone w treści wystarczą do tego, żeby każdy, nawet zupełnie początkujący, cieszył się efektami jaki daje aktywność fizyczna. Ta część książki najmocniej świadczy o tym, że jest to elementarz zdrowego trybu życia. Aby nie tracić motywacji do zmian Robb Wolf pisze jak śledzić swoje postępy w poprawie zdrowia i sylwetki.

Ostatnia część książki dotyczy wprowadzenia stylu życia paleo na co dzień. Zawarte są tu porady jak robić zakupy paleo. Znajdziemy kilka tabel – w tym tabelę przedstawiającą gęstość odżywczą różnych grup pokarmów. Nie zabrakło również przepisów kulinarnych oraz planu posiłków na trzydzieści dni w celu wypróbowania na własnej skórze zalet diety w stylu paleolitycznym. Trochę uwagi poświęcono także suplementom diety uzupełniającym składniki, których niedobory są najpowszechniejsze. Podobne informacje znajdziemy także w „Diecie Paleo„. Na samym końcu znajdziemy odnośniki do badań naukowych popierających twierdzenia zawarte w książce.

Sądzę, że „Paleodieta” Robba Wolfa jest książką, której warto poświęcić uwagę. Jest to dobrze zbudowane kompendium wiedzy związanej z zagadnieniami zdrowia i żywienia. Książka jest napisana prostym, zrozumiałym językiem okraszonym dozą specyficznego lecz nie nachalnego humoru. Chyba najważniejszą zaletą tej książki jest duża ilość informacji skondensowana w stosunkowo niewielkiej objętości.

Paleo dieta Robb Wolf
Reviewed by Grzegorz Szymański on.
Summary:

Description:Książka o diecie paleo, zdrowym odchudzaniu i stylu życia paleo. Porady jak zredukować stres.
Rating: 5
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *