Odmiany diet ketogenicznych

Dieta ketogeniczna ma krótką, niespełna stuletnią historię. Została opracowana na potrzeby leczenia padaczki. Dieta ketogenna polega na wywołaniu w organizmie pewnego procesu biochemicznego. Odpowiednie proporcje makroskładników – tłuszczu, węglowodanów i białek mają spowodować, że wątroba zacznie produkować tzw. ciała ketonowe. Po wyprodukowaniu ciała ketonowe rozchodzą się po całym ciele gdzie w różnych tkankach są zużywane jako paliwo. Ciała ketonowe oprócz przeznaczenia energetycznego mają także szereg innych działań – np. działają antyzapalnie i zmniejszają rozpad białek w organizmie.

Istnieje kilka modeli żywieniowych dzięki, którym można osiągnąć stan ketozy żywieniowej. Dla zdrowia nie jest obojętne, który z tych modeli żywieniowych wybierzemy, żeby zacząć korzystać z dobrodziejstw diety ketogenicznej. Ponieważ dietę tę stosuje się min. w leczeniu padaczki powstały także komercyjne preparaty ułatwiające prowadzenie terapii dietą ketogenną.

Istnieje kilka popularnych diet, na którym można oprzeć swoje posiłki dążąc do wywołania ketozy:

  1. Dieta niskowęglowodanowa w szerokim tego słowa znaczeniu (ang. LCHF). Najbardziej zbliżonym modelem jest tutaj dieta Atkinsa. Jej podstawą są nisko przetworzone produkty zawierające małą ilość węglowodanów lub nie zawierających ich w ogóle. Opiera się ona na takich produktach jak mięso, nabiał, orzechy i nasiona zawierające mało węglowodanów.Piramida nieskowęglowodanowa
  2. Dieta paleo w odmianie ketogenicznej. Jest to dieta oparta na produktach typowych dla diety paleo lecz proporcje makroskładników są dopasowane tak, żeby wywoływały stan ketozy. W ketogennej odmianie diety paleo eliminuje się produkty zawierające dużo węglowodanów głownie owoce, warzywa skrobiowe oraz niektóre orzechy.

    Obozowisko paleolitycznego ludu
    Obozowisko paleolitycznego ludu
  3. Diety wyłącznie mięsne (ang. all meat diet) . Taka dieta składa się tylko z mięsa i podrobów i w zasadzie też jest to dieta paleo. Należy zadbać, żeby to były mięsa tłuste, aby zachować odpowiednie proporcje tłuszczu do białek. Dietę taką należy uzupełniać podrobami takimi jak nerki, wątróbka, mózgi. Warto spożywać także szpik kostny, chrząstki czy wywary z kości. Należy spożywać całe porcje – łącznie z płynami, które wydostaną się z mięsa podczas obróbki. Produkty mogą być obrobione termicznie lub surowe.  Inna nazwa takiej diety to dieta bezwęglowodanowa (ang. zero carb).
  4. Diety oparte na różnego rodzaju preparatach – odżywkach o składzie zapewniającym odpowiednią stosunek proporcji pomiędzy tłuszczami, białkiem i węglowodanami. Odżywki te wzbogacone są w witaminy, minerały i tłuszcze niezbędne dla człowieka. Niestety takie rozwiązanie oparte jest na wysoko przetworzonej żywności – nie jest to naturalne jedzenie oparte na naturalnych produktach wobec tego nie zalecane.
  5. Diety bardzo restrykcyjne kalorycznie oraz głodówki. W tym wypadku jedzenie (nawet węglowodanów) jest na tyle ograniczone, że nie zaburza za bardzo produkcji ketonów. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku padaczki nawet chwilowe obniżenie poziomu ketonów wywołane spożyciem węglowodanów może spowodować nawrót napadów. W przypadku głodówek oczywistym jest, że taka sytuacja jest ograniczona czasowo.
  6. Dieta ketogeniczna w wydaniu wegańskim (bez produktów pochodzenia zwierzęcego). Taka dieta jest możliwa do ułożenia, ale ilość produktów, które spełniają kryteria dla diety ketogenicznej jest bardzo ograniczona. Taka dieta będzie droga i niewygodna w stosowaniu, pomijając wszystkie inne wady diety wegańskiej i wegetariańskiej.

W przypadku diety ketogeniczej jest do wyboru dużo opcji. Najlepszą opcją będzie jednak dieta oparta na produktach zwierzęcych takich jak mięso, podroby, jaja oraz (w przypadku osób, którym on nie szkodzi) tłusty nabiał. Najlepsza będzie dieta oparta na diecie paleo, diecie bezwęglowodanowej lub diecie dr Atkinsa. Należy zadbać, aby produkty były możliwie świeże i mało przetworzone. Produkty zwierzęce są najlepsze w przypadku diety ketogennej gdyż cechują się dużą różnorodnością, najlepszą przyswajalnością i najlepszą dostępnością witamin, i minerałów.

Share

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *