„Skazany na trening – zaprawa więzienna” – książka

Wiele osób zapewne chciałoby podnieść swoją sprawność i siłę, ale nie może poświęcić zbyt wiele czasu na treningi. Rodzina, praca, posiłki, sen hobby, życie towarzyskie – na trening nie zostaje zbyt wiele czasu.

Popularne siłownie i kluby fitness są przeważnie położone daleko od domu, przez co takie treningi są dość czasochłonne. Należy przygotować ciuchy, zapakować się i dojechać. Dopiero teraz można rozpocząć trening, a po treningu jeszcze wrócić do domu. Przygotowania do treningu zajmują więcej czasu niż sam trening.

Rozwiązaniem jest trening w domu lub w jakimkolwiek miejscu, w którym akurat się znajdujemy. Nie potrzeba wiele. Z pomocą przychodzi bagatelizowana i niedoceniana sztuka wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała –  kalistenika. Wszystko co jest potrzebne to kilka metrów kwadratowych przestrzeni, kawałek ściany oraz drążek do podciągania.

Skazany na trening

Książka Paula Wade’a „Skazany na trening – zaprawa więzienna” to pozycja dla wszystkich, którzy potrzebują prostego i skutecznego systemu ćwiczenia mięśni. Mogę zdecydowanie polecić tę pozycję każdemu kto nie ma czasu, bądź nie chce poświęcać czasu na dojazdy na siłownię. Pieniądze, wydane na dojazd i na karnet można przeznaczyć na bliskich, książki, smaczne i zdrowe jedzenie, bądź na cokolwiek innego. Jedyny wydatek to książka, która starczy na wiele lat treningu.

Książka jest podzielona na trzy części.

Charakterystyka treningu bez sprzętu

W pierwszej części autor omawia różne kwestie związane z treningiem przy pomocy ciężaru własnego ciała. Opowiada czym charakteryzuje się prawdziwa, funkcjonalna siła. Pisze o tym jak, gdzie i od kogo nauczył się treningu kalistenicznego. Opowiada o historii i tradycji tych ćwiczeń. Obrywa się także klubom fitness oraz związanym z nimi marketingiem, który zachęca ludzi do wykupowania karnetów i płacenia dużych pieniędzy. Dalej można poczytać o podstawowych zaletach treningu z użyciem ciężaru własnego ciała.

Omówienie podstawowych ćwiczeń

Druga część to samo mięso dotyczące treningu. Trening składa się z sześciu podstawowych ćwiczeń:

  • pompki,
  • przysiady,
  • podciągnięcia,
  • wznosy nóg,
  • mostki,
  • pompki w staniu na rękach.

Każde z podstawowych ćwiczeń jest przedstawione w dziesięciu odmianach (krokach) o stopniowo wzrastającej trudności. Najłatwiejsze odmiany ćwiczeń są możliwe do wykonania przez osoby zupełnie początkujące ze słabo rozwiniętymi mięśniami. Osoby niedoświadczone w treningu mogą w ten sposób bezpiecznie, stopniowo i samodzielnie przystosować swoje ciało do trudniejszych ćwiczeń. Takie podejście pozwala także zminimalizować ryzyko kontuzji i rozwijać się ciału w naturalnym rytmie. Każdy krok ma określone cele treningowe. Po osiągnięciu danego kroku można przejść do kolejnego, trudniejszego. Autor zwraca uwagą, aby ćwiczyć sumiennie, wykonywać ćwiczenia powoli i poprawnie technicznie.

Każde z ćwiczeń jest omówione dokładnie. Wiadomo jakie mięśnie trenuje, jakich ruchów należy unikać. Technika każdego kroku jest dokładnie opisana i zilustrowana zdjęciami. Przy każdym ćwiczeniu znajdziemy wiele dodatkowych informacji o różnych niuansach związanych z jego wykonywaniem. Dowiemy się też o innych, bardziej zaawansowanych odmianach ćwiczenia, wykraczających zakresem poza dziesięć podstawowych kroków. Anatomiczne omówienie części ciała związanych z ćwiczeniem pozwoli poznać budowę stawów i mięśni.

Planowanie i wykonanie treningu

Trzecia część książki jest poświęcona prowadzeniu własnego treningu. Znajdziemy tu wskazówki na temat intensywności ćwiczeń, postępów oraz rozgrzewki. Początkujący otrzymują radę, żeby nie forsować się za bardzo, a dochodzić do celu mniejszymi krokami. Bardziej zaawansowani są zachęcani, aby mimo lepszego przygotowania rozpocząć realizację treningu od najłatwiejszych kroków. Regeneracja, cierpliwość, redukcja tkanki tłuszczowej oraz ogólne zdrowe prowadzenie się to punkty, które pomogą w osiąganiu postępów. Dowiemy się ile serii ćwiczenia wykonywać, jakie robić przerwy między seriami. Kilka stron jest poświęconych sposobowi prowadzenia notatek treningowych i płynącym z tego korzyściom.

Na koniec otrzymujemy kilka propozycji programów treningowych. Najłatwiejszy i najmniej czasochłonny program dla początkujących „Świeża krew” to dwa dni w tygodniu po dwa ćwiczenia. Łącznie około 6 serii na trening. Kolejne programy są coraz trudniejsze z coraz większą ilością ćwiczeń i dni treningowych w tygodniu. Znalazło się również miejsce na uwagi o treningu hybrydowym – połączeniu kalisteniki z siłownią.

Skazany na trening to zdecydowanie nie jest książka dla osób, które są zainteresowane po prostu budową masy mięśniowej. Autor za rzecz dużo ważniejszą uważa zdrowie, siłę i sprawność niż pompowanie mięśni przy pomocy sztang i hantli. Z książki mogą z powodzeniem skorzystać wszyscy, bez względu na płeć i wiek. Trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała to dobra propozycja na aktywne spędzanie czasu dla całych rodzin.

Skazany na trening - Zaprawa więzienna
Reviewed by Grzegorz Szymański on.
Summary:

Description:Ćwiczenia z użyciem ciężaru własnego ciała. Omówienie 6 podstawowych ćwiczeń fizycznych i ich wariantów.
Rating: 5
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *