Diety niskowęglowodanowe, mainstream i fakty

Skuteczność diet niskowęglowodanowych w redukcji wagi znana jest od bardzo dawna. Wielu lekarzy i dietetyków badało i stosowało u swoich pacjentów diety niskowęglowodanowe. Wiliam Banting,Wolfgang Lutz, Robert Atkins, Jan Kwaśniewski oraz wielu wielu innych ludzi pomimo wielkiego oporu środowisk medycznych wdrażało zasady diet niskowęglowodanowych pomagając wielu ludziom poprawić stan zdrowia.

Za skutecznością diet niskowęglowodanowych w odchudzaniu stoją fakty, którym ciężko zaprzeczyć.

Diety niskowęglwodanowe vs diety niskotłuszczowe
Zmiany w masie ciała. Porównanie diet niskowęglowodanowych do diet niskotłuszczowych. LC – dieta niskowęglowodanowe, LF – dieta niskotłuszczowa. Prawa kolumna – średnia waga na początku badania, lewa kolumna – różnica po zakończeniu badania.

Dietami niskowęglowodanowymi skutecznie poprawia się stan chorych na cukrzycę, a często zupełnie eliminuje się tę chorobę. Wykazano, że dieta niskowęglowodanowa może być skuteczniejsza w cofaniu zmian miażdżycowych od diety niskotłuszczowej. Różne odmiany diet niskowęglowodanowych pomagają ludziom w zwalczaniu różnych dolegliwości.

Środowisko medyczne powinno być najbardziej zainteresowane skutecznością interwencji dietetycznych pomagającym pacjentom dojść do zdrowia. Jednak w środowisku tym ciągle panuje klimat prymitywnego straszenia ludzi Atkinsem i jego „herezją”, a promuje się spożycie rafinowanych cukrów na podstawie badań sponsorowanych przez przemysł cukrowy.

sugar_bureau

Nie można się jednak opierać faktom w nieskończoność. W słynnym i prestiżowym czasopiśmie The Lancet opublikowano meta-analizę dotyczącą porównania skuteczności w odchudzaniu diet niskotłuszczowych w stosunku do innych diet. Badacze z Harvard T.H. Chan School of Public Health doszli do kilku istotnych wniosków, które nie są nowością dla nikogo, kto interesuję się tematem stosowania różnych diet w odchudzaniu.

the_lancet

Wnioski z publikacji:

  • Diety niskotłuszczowe nie prowadzą do większych różnic w zmianie wagi w porównaniu do diet o wyższej zawartości tłuszczu.
  • Diety niskotłuszczowe są tak samo skuteczne odnośnie utraty wagi co diety o wyższej zawartości tłuszczu w próbach nie dotyczących odchudzania.
  • Diety niskotłuszczowe są skuteczniejsze w odchudzaniu tylko w porównaniu do zwykłej diety.
  • W odchudzaniu wyższa zawartość tłuszczu w diecie odchudzającej prowadziła do większej utraty masy.

Powoli fakty zaczynają przemawiać do środowisk medycznych. Ta publikacja to dopiero pierwsza, nieśmiała jaskółka i wiele wody upłynie zanim nastąpią jakieś istotne zmiany trendów w żywieniu otyłych i chorych na różne choroby (np. na cukrzycę) ludzi. Wielu ludzi będzie jeszcze cierpiało skutki złych zaleceń dietetycznych, wielu ludzi przejdzie jeszcze niebezpieczną i ryzykowną operacje bariatryczną, wielu ludziom odchudzanie się nie uda gdyż głodzenie się na wysokowęglowodanowej diecie na dłuższą metę jest niepraktyczne i trudne do wytrzymania. Póki co należy polegać na własnym, zdrowym rozsądku dopóki lekarzom i dietetykom nie pozwoli się na stosowanie diet niskowęglowodanowych w placówkach zdrowia.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *