Dieta paleo – pochodzenie i źródła

Dieta paleo jest to sposób odżywania bazujący na diecie ludzi z epoki paleolitu. W skład diety wchodziły wszystkie pokarmy, które mogły zostać zebrane lub zdobyte w polowaniu. Były to pokarmy roślinne i zwierzęce, które ludzie pozyskiwali prosto ze środowiska naturalnego. Wszystko co można było zerwać, wykopać, złowić, upolować, wydłubać, wyssać lub po prostu znaleźć. Nie zaliczają się tu pokarmy, które były pozyskiwane przez hodowlę lub uprawę. Ludzie z epoki paleolitu nie osiedlali się na stałe w jednym miejscu. Wędrowali po ziemi w poszukiwaniu lepszych miejsc do zamieszkania lub podążali tam gdzie łatwiej było zdobyć pokarm. Najlepiej jeśli nowo odkryte miejsce łączyło dwie cechy – dogodna lokalizację i schronienie oraz obfitość pożywienia. W czasach kiedy ludzie nie znali rolnictwa po pewnym czasie zasoby pokarmowe w pobliżu miejsca obozowania wyczerpywały się. Okoliczne zwierzęta mogły zostać przetrzebione lub powędrowały dalej, a zatem nie zapewniały odpowiedniej dla grupy ilości pokarmów. Okoliczne rośliny także mogły zostać wyeksploatowane – sezon na owoce się skończył, a bulwy zostały wyzbierane. W takiej sytuacji ludzie przenosili się w inne miejsce w nadziei na większe bezpieczeństwo i lepszą dostępność pokarmów.

Obozowisko paleolitycznego ludu
Obozowisko paleolitycznego ludu

Nie było to łatwe życie, a wręcz bardzo ciężkie i trudne. Ludzie nie byli tak sprawni, szybcy i silni jak zwierzęta. Mieli za to inne zalety. Bardzo rozwinięty mózg, który pozwalał na zapamiętywanie dużych ilości informacji, obmyślanie nowych taktyk zdobycia pokarmu i sprawną komunikację między członkami grupy. Drugą ważną cechą ludzi były sprawne, zwinne i chwytne ręce, które pozwalały wykonywać wszechstronne czynności. Trzecią ważną cechą ludzi, którą rozwinęli był sposób porozumiewania mową. Dzięki mowie ludzie mogli przekazywać sobie bardzo szczegółowe komunikaty, wiedzę oraz dokładnie opisywać swoje otoczenie.

Z racji swoich umiejętności i sprawności umysłu ludzie byli w stanie zdobywać przeróżne pokarmy. Zdobywali pożywienie, które znajdowało się w wodzie, na lądzie, wysoko na drzewach czy w ziemi. Zdolności oraz budowa ludzi dawały im przeogromne możliwości sięgania po bardzo przeróżne formy pożywienia. Ludzie łatwo przystosowywali się do nowych warunków życia. Ziemia jest miejscem, które obfituje w bardzo rożne środowiska, w których żyją bardzo rożne rośliny i zwierzęta. W każdym z tych środowisk dostępne są inne pokarmy. Jedne miejsca obfitują w jedne rodzaje pokarmów, a inne występują w małych ilościach lub wcale, a w innych miejscach jest na odwrót. Jako przykład można podać dwa bardzo różne środowiska jakimi są obszary podbiegunowe i las równikowy czy sawanny i góry.

Polowanie na bizony - Indianie zapędzili bizony w kierunku zdradzieckiej skarpy.
Polowanie na bizony – Indianie zapędzali bizony w kierunku zdradzieckiej skarpy, z której spadały raniąc się lub zabijając.

Biorąc powyższe pod uwagę trudno stwierdzić jakie pożywienie jest najlepsze dla ludzi. Ludzie paleolitu i ich przodkowie mieszkali w tak różnych środowiskach i tak dużo wędrowali, że chcąc nie chcąc przystosowali się do spożywania przeróżnych pokarmów. Pewnym jest, że nie uprawiali roślin i nie hodowali zwierząt. Ludzie istnieją na Ziemi od ponad 2 milionów lat, a zaczęli hodować zwierzęta i uprawiać rośliny dopiero kilkanaście tysięcy lat temu. W niektórych rejonach świata rolnictwo pojawiło się kilka tysięcy lat temu lub nawet później. Wobec tego można wywnioskować, że ludzie przez druzgocącą większość czasu swojego istnienia jako gatunku nie spożywali nabiału, zbóż oraz roślin strączkowych.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *