Dieta Paleo Loren Cordain – książka

„Dieta paleo – strać na wadze i żyj zdrowo dzięki diecie, do której zostaliśmy stworzeni” to książka omawiająca sposób żywienia paleo. Dieta paleo rozpowszechnia się coraz bardziej w USA. Staje się tam bardzo popularna i lawinowo przybywa jej zwolenników. W Polsce dieta paleo powoli zaczyna docierać do świadomości ludzi, niemniej jednak dzieje się to bardzo opornie. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest, czasami wręcz maniakalne, poleganie lekarzy i dietetyków na oficjalnych zaleceniach żywieniowych. Dieta paleo jest bardzo kontrowersyjna głównie z powodu jej zaleceń, które w wielu przypadkach stoją w sprzeczności z obecnymi paradygmatami obowiązującymi w naukach o żywieniu.

Dieta Paleo Loren Cordain jest jedną z pierwszych książek poświęconych diecie paleo na polskim rynku. Dr Loren Cordain jest jednym z twórców i propagatorów założeń tej diety, oraz bardzo znaną osobistością nie tylko w kręgach zwolenników diety paleo.

 

Dieta Paleo Loren Cordain okładka
Dieta Paleo – Dr Loren Cordain

Pierwszy rozdział to wprowadzenie do diety paleo. Na samym początku autor opisuje historię swojego zainteresowania dietą i jej związkiem ze zdrowiem człowieka. Dużą wagę nadaje ewolucji i warunkom panującym w okresie paleolitu w kształtowaniu się potrzeb żywieniowych człowieka. Za koronny argument popierający proponowany przez siebie sposób żywienia podaje to, że gatunek ludzki przez większość czasu swojego istnienia na ziemi (ok 2 mln lat) prowadził tryb życia skupiony na myślistwie i zbieractwie. Epoka neolityczna, która została zapoczątkowana przez uprawę roślin na dużą skalę to niewielki okres czasu w porównaniu z okresem paleolitu. Przez ok. 10 tys. lat neolitu ludzie nie zdołali się genetycznie zaadoptować do tego, żeby opierać swój pokarm głównie na ziarnach i nasionach roślin. Badania różnych pozostałości po prehistorycznych ludziach doprowadziły autora do wniosków, że ludzie fizycznie i umysłowo najlepiej prosperowali spożywając pokarmy łowców i zbieraczy. Są to głównie pokarmy pochodzenia zwierzęcego jak mięso i tłuszcz dzikich zierząt, jaja, ryby, podroby, a także owoce oraz warzywa nieskrobiowe.

Cordain porównuje dietę łowców-zbieraczy do diety współczesnego człowieka. Dalej omawia główne składniki diety takie jak tłuszcze, owoce i warzywa, sól (której stosowania jest przeciwnikiem) i białko. Nawiązuje do skutków jakie wywołują poszczególne rodzaje makroskładników odżywczych na zdrowie. Rozdział 2 książki to najważniejsze strony w książce. Autor omawia tutaj zasady diety paleo, a w szczególności co można jeść, a czego nie można. Jako produkty dozwolone wymienia chude mięsa, ryby i owoce morza, oraz owoce i warzywa niezawierające skrobi. Dalej przestawia siedem kluczy diety paleo – czyli co i w jakich ilościach spożywać. Bardzo pouczającą częścią tego rozdziału jest porównanie podaży składników odżywczych w diecie paleo do dziennego zalecanego spożycia oraz do przeciętnej diety w stylu zachodnim. Dowiadujemy się także o obiecujących oczekiwaniach związanych z wdrożeniem diety paleo w życie.

Trzeci rozdział również zawiera mnóstwo konkretnych informacji. Szczególnie cenne są wskazania dotyczące problemów ze współczesnym sposobem odżywania, co jest z nim nie tak i skąd to wynika. Znajdziemy także informacje o najbardziej powszechnych w przekonaniu autora niedoborach żywieniowych jakimi są niedobory witamin z grupy B, żelaza, cynku oraz wapnia.

Druga część książki poświęcona jest utracie zbędnej tkanki tłuszczowej oraz różnym chorobom i dolegliwościom. Autor wskazuje na nierozerwalny związek spożywanego pokarmu ze zdrowiem człowieka. Omawia wiele chorób powodowanych przez niewłaściwe i śmieciowe odżywianie. Są to między innymi  zespół metaboliczny, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, choroby układu krążenia, choroby układu trawiennego czy zaburzenia psychiczne. Przeczytamy tutaj historie kilku ludzi, którzy zażegnali poważne problemy zdrowotne rezygnując z dotychczasowego sposobu żywienia i wdrażając dietę paleo w swoim życiu.

Część trzecia to program diety paleo. Można powiedzieć, że ta część książki to kompletne kompendium na temat diety paleo. Autor porusza szczegółowo kwestie konkretnych pokarmów. Dostajemy listę konkretnych produktów, które można spożywać regularnie – mięs, podrobów, gatunków ryb, a nawet dosyć egzotycznych zwierząt jak aligatory, łoś, jeleń, kangur oraz listę owoców, warzyw, nasion i orzechów. Następnie poczytamy o pokarmach, które można spożywać rzadziej, a także o pokarmach, których należy unikać (głownie zboża, strączki, nabiał oraz produkty przetworzone). Dowiemy się co, gdzie i jak kupować, na co zwracać uwagę przy zakupach – wszytko po to, aby zdobyć pokarmy o możliwie najwyższej jakości. Poruszony jest problem jedzenia poza domem. Dla osób, które szukają pomocy w komponowania posiłków paleo załączone są trzy dwutygodniowe plany posiłków na trzech poziomach diety paleo. Poziomy diety paleo dotyczą ilości posiłków otwartych w tygodniu, czyli posiłków niezgodnych z zaleceniami paleo. Pierwszy poziom pozwala na trzy otwarte posiłki w tygodniu, drugi na dwa, a trzeci na jeden otwarty posiłek.

W książce nie zabrakło także obszernego zbioru przepisów paleo dla początkujących i zaawansowanych amatorów tego stylu ożywiania. Znajdziemy tu między innymi przepisy na suszone mięso, suszone ryby oraz przepisy na desery, a także wiele innych interesujących propozycji.

Ostatnie rozdziały książki poświęcone są ćwiczeniom fizycznym. Nie służą one temu, żeby spalać kalorie i chudnąć, ale głównie po to, żeby zachować zdrowie i poprawić metaboliczne parametry swojego organizmu. Zamiast stosować specjalne programy ćwiczeń, powinno się zorganizować własne życie w taki sposób, żeby ruszać się więcej i częściej.

Dr Loren Cordain oddał do dyspozycji czytelnika książkę dopracowaną, pełną wiedzy potrzebnej do wyrugowania złych  nawyków żywieniowych i poprawy własnego stanu zdrowia. Można się z autorem nie zgadzać w kilku kwestiach, np. w kwestii tłuszczów nasyconych, tłustych mięs czy spożycia soli, ale książka zawiera cenną, skondensowaną wiedzę i porady. Czas przeznaczony na lekturę książki, będzie czasem dobrze wykorzystanym, szczególnie dla czytelników mniej zaawansowanych w kwestiach zdrowia i żywienia, a zainteresowanych poprawą jakości własnego życia.

Fot. Cedric Iower na licencji Creative Commons 2.0

Dieta Paleo - Loren Cordain
Reviewed by Grzegorz Szymański on.
Summary:

Description:Dieta w stylu paleolitycznym, zdrowa utrata wagi, dieta paleo w praktyce.
Rating: 4
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *