„Dieta optymalna” – Jan Kwaśniewski, Marek Chyliński – książka

„Dieta optymalna” Jana Kwaśniewskiego, to książka dość nietypowa, jak na literaturę o żywieniu. Doktor Jan Kwaśniewski, jest znany w Polsce oraz za granicą ze swojego nowatorskiego podejścia do odżywiania ludzi. Idzie na przekór powszechnym przekonaniom w tej dziedzinie. Jest jaskółką zapowiadającą zmianę trendów żywieniowych. Najnowsze badania na temat wpływu diety na zdrowie wydają się potwierdzać wiele tez stawianych przez Kwaśniewskiego. Swój sposób żywienia określa on jako optymalny, ze względu na optymalną zawartość składników odżywczych potrzebnych człowiekowi. „Tłuste życie” – tak Kwaśniewski charakteryzuje życie ludzi na diecie optymalnej. Dieta optymalna jest dietą wysoko-tłuszczową i nisko-węglowodanową oraz kładzie nacisk na niezbyt wysokie spożycie białek.

Dieta Optymalna

Książka składa się z siedmiu części.

Część pierwsza zawiera wywiad-rzekę z dr Janem Kwaśniewskim. Dowiadujemy się, jakie motywy kierowały autorem przy opracowywaniu swojej diety i skąd czerpał inspirację do swoich działań na rzecz zdrowia ludzi. Opowiada o początkach swojej życiowej pasji związanej z opracowywaniem optymalnego sposobu żywienia ludzi. Zwraca uwagę na ogromny opór środowisk medycznych wobec prezentowanych przez niego propozycji leczenia ludzi z ciężkich schorzeń. Jego pomysły oparte są na doświadczeniu i sukcesach w leczeniu swoich pacjentów. W wywiadzie odnosi się także do przekazów zawartych w Biblii Świętej, które wskazują ludziom jak powinni się odżywiać. Dużo miejsca poświęca historii „Arkadii”, założonej przez siebie kliniki, w której skutecznie leczył swoją dietą tysiące pacjentów. Wspomina także o tych, którzy wyleczyli się sami w domu korzystając z jego zaleceń dietetycznych. Kwaśniewski dzieli diety na trzy podstawowe typy: dieta pastwiskowa, dieta korytkowa i dieta optymalna. Dużo uwagi poświęca związkowi między odżywianiem, a sprawnością umysłu człowieka. Porównuje działanie organizmu człowieka do działania organizmu państwowego. Jest przekonany, że w państwach dzieje się źle, ponieważ w głowach ludzi dzieje się źle. A jest tak, dlatego że ludzie są nieprawidłowo odżywieni i nie dostarczają swojemu organizmowi i układowi nerwowemu odpowiednich składników odżywczych. Kwaśniewski wysuwa tezę, że państwo nie może poprawie funkcjonować kiedy ludzie, którzy je tworzą, także nie funkcjonują poprawnie. Do swoich zaleceń żywieniowych starał się przekonywać władze, ale te działania były nieskuteczne ze względu na ogromny opór środowisk naukowych. Autor uważa, że problem nauki polega na tym, że naukowcy bardzo opornie przyjmują wiedzę, która stoi w sprzeczności z powszechnie przyjętymi twierdzeniami. Jan Kwaśniewski w wywiadzie sprawia wrażenie człowieka, który oprócz wiedzy medycznej i dietetycznej posiada także bardzo duże pojęcie o historii, filozofii i polityce.

Z części drugiej możemy się dowiedzieć skąd biorą się choroby i jaki wpływ na ich powstawanie mają proporcje składników odżywczych w diecie. Autor porusza kwestię wpływu wojen i dobrobytu na zdrowie populacji ludzi. W tej części zostały także scharakteryzowane różne ciężkie choroby i ich przyczyny. Kwaśniewski wyjaśnia, jak przy pomocy diety optymalnej wyleczyć poszczególne schorzenia i jakich efektów można się spodziewać przy leczeniu danej choroby. Omówione choroby to:

 • choroba Buergera,
 • choroba Bechterewa (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa),
 • stwardnienie rozsiane,
 • gościec przewlekły postępujący,
 • cukrzyca typu I,
 • marskość wątroby,
 • neurastenia,
 • miażdżyca,
 • choroby układu pokarmowego,
 • otyłość,
 • choroba wrzodowa,
 • choroba zwyrodnieniowa,
 • choroby zakaźne,
 • migrena,
 • nadciśnienie,
 • choroby serca,
 • astma oskrzelowa,
 • cukrzyca typu II.

Trzecia część jest poświęcona żywieniu na diecie optymalnej. Są między innymi rozdziały o żywieniu kobiet ciężarnych, niemowląt i dzieci. Przeczytamy jakie produkty są zalecane w diecie optymalnej, a jakich jeść się nie powinno. Ta część jest krótka lecz zwięźle omawia poruszone zagadnienia.

Część czwarta to zbiór przepisów potraw zgodnych z zasadami żywienia optymalnego. Przy każdej potrawie podane są proporcje składników odżywczych zawartych w potrawie (białek, tłuszczów i węglowodanów) oraz jej kaloryczność.

Część piąta to jadłospis przygotowany na pierwsze dwa tygodnie żywienia optymalnego. Osoba pragnąca skorzystać z diety optymalnej znajdzie tu wielką pomoc.

W szóstej części zawarte są tabele wartości odżywczych pokarmów. Kaloryczność, zawartość białek, tłuszczów i węglowodanów oraz proporcje pomiędzy tymi składnikami.

Ostatnia, siódma część jest najbardziej spektakularna. Tutaj przeczytamy wyznania ludzi, którzy stosując dietę doktora Kwaśniewskiego pokonali lub znacznie złagodzili swoje dolegliwości oraz pokonali problemy z otyłością.

Książka na pewno jest warta polecenia osobom, które zmagają się z różnymi chorobami i nie mogą znaleźć skutecznego remedium. Pionierskie działania dr Kwaśniewskiego, choć ignorowane przez środowiska naukowe, wydają się być skuteczne, o czym świadczą historie sukcesów wielu ludzi, którzy tę dietę zastosowali. Książka ma też jednak pewne wady. Nie zawiera aktualnych, popartych najnowszymi odkryciami naukowymi, informacji związanych m.in. z tłuszczami omega-6 i omega-3. Autor nie docenia także wartości odżywczej ryb i owoców morza. Mimo wszystko książka jest cennym źródłem informacji o zdrowiu i żywieniu człowieka, ale wymaga zboczenia z utartych ścieżek i wyprawy w nieznane.

Fot: Bacon cups by jeffreyw na licencji Creative Commons 2.0

Dieta optymalna - Jan Kwaśniewski
Reviewed by Grzegorz Szymański on.
Summary:

Description:Dieta optymalna Kwaśniewskiego - zasady, korzyści i przepisy.
Rating: 4,5
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *