Choroba Hashimoto: Jak znaleźć i wyeliminować chorobę.

Choroba Hashimoto, fachowo zwana zapaleniem tarczycy Hashimoto jest poważnym problemem zdrowotnym coraz większej liczby ludzi. Polega na tym, że układ immunologiczny traktuje komórki tarczycy jako wroga i je atakuje. Konsekwencją jest niedoczynność tarczycy i niedobór hormonów. Chory odczuwa szereg objawów. Jedyne, co proponuje mu konwencjonalna medycyna to przyjmowanie hormonów. Chory dowiaduje się, że choroba jest nieuleczalna, jej przyczyna jest nieznana, a leki trzeba brać do końca życia. W wielu przypadkach mimo, że chory bierze leki, a jego hormony są “w normie” nadal odczuwa on przykre objawy. Konwencjonalna medycyna nie podpowiada jak znaleźć i wyeliminować źródłową przyczynę choroby.

choroba hashimoto

Hashimoto jest uleczalne. Tarczyca może się zregenerować!

Odpowiedzi znajdziemy w książce Izabelli Wentz pt. „Zapalenie tarczycy Hashimoto. Jak znaleźć i wyeliminować źródłową przyczynę choroby”. Autorka prezentuje rewolucyjne podejście. Twierdzi, że chorobę Hashimoto można wyleczyć. Trzeba tylko znaleźć przyczynę schorzenia. Autorka książki – z zawodu farmaceutka – sama przez wiele lat odczuwała skutki zapalenia tarczycy Hashimoto na długo przed tym jak choroba została u niej zdiagnozowana. Ponieważ konwencjonalna medycyna nie była w stanie jej pomóc postanowiła przejąc odpowiedzialność za swoje zdrowie. Przez kilka lat zbierała materiały na temat swojej choroby, czytała książki, próbowała różnych suplementów, zmian w diecie. Ostatecznie po latach wręcz obsesyjnego poszukiwania rozwiązania swojego problemu jej choroba zaczęła się cofać. Omawiana książka jest zwieńczeniem poszukiwań na temat eliminacji przyczyn wywołujących chorobę Hashimoto.

Część pierwsza – tarczyca i choroba Hashimoto

Pierwsze rozdziały poświęcone są omówieniu tarczycy. Czytelnik dowie się o funkcji i chorobach tarczycy, hormonach, chorobie Hashimoto i jej diagnozowaniu, oraz czynnikach mających wpływ na tarczycę. Jeden rozdział poświęcony jest kontrowersjom dotyczącym jodu. Bardzo ważny jest rozdział o powstawaniu chorób autoimmunologicznych i Hashimoto. Zawiera on przystępnie przedstawioną wiedzę o procesach zachodzących przy zapaleniu tarczycy Hashimoto. To właśnie, część pierwsza, oprócz przydatnej wiedzy, napawa nadzieją. Autorka pisze, że tarczyca potrafi się regenerować, a choroba może się cofnąć.

Część druga – znajdowanie przyczyn choroby

Druga część książki zawiera kompendium na temat rozwiązywania różnych problemów zdrowotnych. Poszczególne układy i narządy wspólnie działają na rzecz sprawnego funkcjonowania całego organizmu. Nieprawidłowe działanie jakiegoś podsystemu w ciele ludzkim wpływa na pracę innych podsystemów, a więc na całokształt zdrowia. Choroba Hashimoto jest wypadkową kiepskiego funkcjonowania niektórych układów w ciele i niewłaściwej diety, która nie dostarcza wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników. Dodatkowo niektóre pokarmy zawierają substancje, które drażnią jelito i powodują jego nieszczelność. Rozszczelnienie jelita pozwala na przedostawanie się do krwiobiegu niestrawionych białek i innych substancji, które powodują pobudzanie układu immunologicznego.

Autorka poświęca uwagę wielu elementom zdrowotnej układanki. Można się dowiedzieć jak rozwiązać problemy takie jak:

  • stany zapalne,
  • problemy trawienne i niedobory mikroskładników,
  • infekcje,
  • nierównowaga układu odpornościowego,
  • problemy z przewodem pokarmowym,
  • problemy z nadnerczami,
  • fosfataza alkaliczna – enzym odpowiedzialny za neutralizację toksyn pochodzenia bakteryjnego,
  • wyzwalacze – czynniki, które mogą powodować rozpoczęcie procesu chorobowego,
  • nietolerancje i alergie pokarmowe,
  • toksyny środowiskowe z powietrza, wody i pożywienia.

Wniosek jest taki, że przyczyny powstawania chorób autoimmunologicznych, w tym choroby Hashimoto leżą w czynnikach środowiskowych i w diecie.

Część trzecia – jak się wyleczyć?

W części trzeciej autorka podaje konkretne informacje o działaniach, które należy podjąć żeby poprawić własne zdrowie. Są to wyeliminowanie czynników wyzwalających, dieta w zapaleniu tarczycy Hashimoto i suplementacja składnikami odżywczymi. Izabella Wentz sformułowała pięć zasad postępowania w chorobie Hashimoto (pięć U) – usunąć (pewne elementy), uzdrowić, uzupełnić (składniki odżywcze), uregulować i unormować. W tej części jest załączona lista testów laboratoryjnych jakie należy przeprowadzić w celu zidentyfikowania różnych problemów. Testy na funkcję tarczycy, niedobory pokarmowe, funkcje immunologiczne, infekcje, czynność przewodu pokarmowego, funkcję nadnerczy, toksyny i nietolerancje.

Podsumowanie

Mimo, że książka jest adresowana do osób z chorobą Hashimoto z wiedzy w niej zawartej skorzystają także osoby z innymi dolegliwościami autoimmunologicznymi. Czytelnik dostaje do ręki pełne kompendium na temat zapalenia tarczycy Hashimoto i problemów, które mogą się przyczyniać do wywołania choroby. Obecnie jest to najlepsza pozycja w języku polskim w tematyce zapalenia Hashimoto . Wiele problemów poruszonych tutaj dotyczy znacznie większej liczby ludzi niż chorzy na choroby autoimmunologiczne. Z porad zawartych w książce z powodzeniem skorzystają wszyscy, którzy mają problemy wymienione w tekście. Bliscy osoby, do której adresowana jest ta pozycja, dzięki lekturze zapoznają się z problemami z jakimi boryka się ona na co dzień. Z całą pewnością książkę powinni także przeczytać wszyscy endokrynolodzy.

Zapalenie tarczycy Hashimoto. Jak znaleźć i wyeliminować źródłową przyczynę choroby
Reviewed by Grzegorz Szymański on.
Summary:

Description:O chorobie Hashimoto. Rozwiązywanie problemów ze zdrowiem i eliminowanie przyczyn choroby.
Rating: 5
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *