Olej kokosowy

Olej kokosowy jest to tłuszcz uzyskiwany z miąższu orzecha palmy kokosowej. W postaci płynnej jest to bezbarwna oleista ciecz. Olej kokosowy w temperaturze powyżej 23-26 stopni Celsjusza zmienia stan skupienia na stały i w tej postaci ma biały kolor. Podobnie jak większość tłuszczów w postaci stałej jest tym twardszy im chłodniejszy. Do celów spożywczych stosuje się głównie dwa rodzaje oleju kokosowego. Pierwszy to olej kokosowy nierafinowany. Wyrób oleju kokosowego virgin polega na wyciśnięciu mleczka kokosowego z rozdrobnionego miąższu, a następnie zebrania i przefiltrowania oleju, który wydzielił się z fermentowanego mleczka kokosowego.

Olej kokosowy ma przyjemny kokosowy zapach oraz smak. Składa się z prawie 91% z kwasów tłuszczowych nasyconych, w ok. 7% z kwasów tłuszczowych jednonienasyconych oraz w ponad 1,5% z kwasów wielonienasyconych. Taki skład kwasów tłuszczowych zapewnia dużą stabilność.

Olej kokosowy nierafinowany jest bardzo dobrym składnikiem w kuchni. Stosuje się go do gotowania, smażenia (nie głębokiego), do sosów, sałatek, deserów, jako składnik wielu produktów spożywczych. Ma także zastosowanie w kosmetyce.

Głównymi tłuszczami występującym w oleju kokosowym są tłuszcze o średniej długości łańcucha (MCT) co sprawia, że jest bardzo łatwo przyswajalny przez organizm i staje się szybkim i wydajnym źródłem energii. Ma wiele właściwości, które pozytywnie oddziałują na ludzki organizm.

Drugi rodzaj oleju to olej kokosowy rafinowany – pozbawiony zapachu, smaku oraz składników, które nie są złożone z tłuszczów. Olej rafinowany jest lepszy do smażenia, gdyż ma znikomy wpływ na smak i zapach potrawy, i ma znacznie wyższy punkt dymienia (204°C) niż olej nierafinowany (177°C). Olej rafinowany ma podobną temperaturę topnienia jak olej nierafinowany.

Istnieją jeszcze oleje kokosowe utwardzone. Poznać je głownie po tym, że mają znacznie wyższą temperaturę topnienia. Jak każdy tłuszcz poddany uwodornianiu nie powinien być stosowany w celach spożywczych i kosmetycznych.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *