Masło

Masło jest to produkt uzyskiwany z mleka krowiego, a konkretnie ze śmietanki (powstałej przez odwirowywanie surowego mleka). Charakteryzuje się jasnożółtym kolorem, wpadającym w biel.

Wyrób masła polega na ubijaniu śmietany w celu wytrącenie tłuszczu mlecznego ze śmietanki. Proces ten jest fachowo zwany koagulacją tłuszczu. W epoce przedprzemysłowej masło wyrabiano metodą tradycyjną w kierzance. Obecnie masło produkuje się na skalę przemysłową. Zasada wyrobu masła pozostaje oczywiście ta sama, a zwiększa się tylko skala produkcji. Masło jest produktem zawierającym wyłącznie tłuszcze zwierzęce.

Podstawowe składniki masła to tłuszcz mleczny, frakcja stała (białka i cukry) oraz woda.

Masło można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Masło ekstra oraz masło śmietankowe.

Masło śmietankowe, które wytwarza się z słodkiej śmietanki. Zawiera, ok. 72-73% tłuszczu i ok 2-3% laktozy.

Masło ekstra powstaje z pasteryzowanej śmietanki fermentowanej z bakteriami podobnymi do jogurtowych. Masło ekstra ma nieco kwaśnawy posmak, dłuższy okres przydatności do spożycia oraz mniejszą zawartość laktozy (maks. 0,6%) niż masło śmietankowe. Zawiera 82 do 83% tłuszczu mlecznego. Jest to najpopularniejsza forma masła w Europie.

Najczęściej masło stosuje się do smarowania pieczywa, jako dodatek do sosów, do gotowania, pieczenia, podkreślania i wzmacniania smaku potraw, i smażenia.

Tłuszcz w maśle składa się w 63% z tłuszczów nasyconych (SFA), w 26% z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz w 3% z tłuszczów wielonienasyconych. W zależności od pory roku oraz pokarmu spożywanego przez krowę proporcje poszczególnych rodzajów kwasów tłuszczowych podlegają nieznacznym wahaniom, co ma znaczny wpływ na konsystencję masła.

Masło jest bogatym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach głownie A oraz E i K, a także cholesterolu.

Masło jest jednym z najzdrowszych tłuszczów, można je spożywać w całkiem dużych ilościach (byle świeże). Jest świetnym źródłem energii oraz jest sycące. Nie nadaje się do głębokiego i długiego smażenia ze względu na niski punkt dymienia, ok. 150°C.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *