Chroniczne kontuzje coraz częstsze u młodych sportowców

Główną przyczyną wzrostu kontuzji stawów spowodowanych nadmiernym treningiem jest specjalizacja. Młodzi ludzie coraz częściej skupiają się na jednej dyscyplinie sportu wyłączając inne. Bardzo często przyczyną tego jest presja ze strony rodziców, którzy są przekonani, że ich dziecko powinno zacząć treningi w danej dyscyplinie jak najwcześniej w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów.  Prowadzi to np. do częstszych kontuzji więzadła krzyżowego przedniego u piłkarzy.

Rzeczywistość jest jednak taka, że wielu zawodowych sportowców nie specjalizuje się w bardzo młodym wieku. Uprawiają oni różnorodne sporty w młodości.

Rodzice w trosce o swoich podopiecznych powinni dbać o to, aby ich pociechy uprawiały różnorodne sporty. Dużo lepiej jest dywersyfikować sporty, gdyż zmniejsza to ryzyko kontuzji spowodowanych nadużywaniem konkretnych części ciała. W przeciwieństwie do kontuzji urazowych, kontuzje powodowane nadużywaniem stawów czy ścięgien są często bardzo późno diagnozowane i nie leczone odpowiednio wcześnie. Ból zwiększa się stopniowo, zaczynając od lekkiej obolałości, która pozostaje coraz dłużej po zakończeniu treningu. W końcu ból jest na tyle duży, że zaczyna przeszkadzać w treningu.

Brak bezpośredniej kontuzji, sztywność lub ból podczas treningu lub zawodów, punktowa wrażliwość, widoczne obrzęki, opuszczone sesje treningowe z powodu bólu są znakami, że ma się do czynienia z chroniczną kontuzją.

Bardzo ważnym jest, aby pozwalać swojemu ciału odpowiednio odpoczywać. Rodzice powinni wziąć pod uwagę także przyszłe zdrowie dziecka, nie tylko potencjalne sukcesy sportowe. Ważna jest tutaj podstawowa edukacja w zakresie prawidłowego treningu, regeneracji oraz żywienia. Wskazana jest też rozmowa z trenerem dziecka na ten temat. Dobry trener powinien zwracać uwagę na tego typu sprawy, nie powinien ignorować problemu kiedy dostrzega jakiś problem u podopiecznego. Trener i rodzice powinni także uczulać dziecko na to, żeby mówiło kiedy odczuwa jakiś problem związany z aktywnością fizyczną. Należy pamiętać, że sport i sukcesy są ważne, ale nie mogą się one dokonywać kosztem poświęcania zdrowia. Kontuzjowany człowiek nie wygra zawodów i będzie musiał zrezygnować ze sportu jak zaniedba problem. Natomiast odpowiednio wcześniej wykryty problem pozwoli zapobiec pogłębianiu się kontuzji i trwałemu uszczerbku na zdrowiu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *