Cholesterol – czy Twój wynik jest rzeczywisty?

Mało jest chyba ludzi po trzydziestce, którzy nie badali nigdy swojego poziomu cholesterolu. Jest to tak samo popularne badanie laboratoryjne jak bardzo rozpowszechnione jest stosowanie statyn i fobia tłuszczowa. Poziom LDL jest pewnym wskaźnikiem (nie przyczyną) ryzyka niektórych chorób naczyniowo-sercowych. Problem polega na tym, że standardowe badanie poziomu cholesterolu LDL jest szacunkowe.

Pomiar frakcji lipoprotein LDL w surowicy jest kosztowny i dosyć trudny. Z tego powodu standardowe badanie poziomu cholesterolu mierzy bezpośrednio tylko cholesterol całkowity (TC), trójglicerydy (TG) oraz cholesterol HDL. Wartość poziomu cholesterolu LDL jest wyliczana, co bardzo często jest wyszczególnione na wyniku z laboratorium.

Metoda, którą powszechnie wylicza się poziom cholesterolu LDL zwana jest metodą Friedewald (wg wzoru LDL = TC – HDL – TG/5.0 (mg/dL). Została ona opublikowana w 1972 i jak wskazuje kilka badań dość dokładnie odzwierciedla poziom wyliczonej frakcji LDL w stosunku do zmierzonej w pomiarze bezpośrednim.

Jednak w pewnych przypadkach wartość wyliczonego LDL może znacznie odbiegać od wartości rzeczywistej. Jest tak w przypadku kiedy wartość cholesterolu całkowitego (TCh) wynosi powyżej 250mg/dl oraz trójglicerydy (TG) mają wartość poniżej 100 mg/dl.

Irańscy naukowcy opracowali inny wzór na wyliczanie cholesterolu LDL, który daje bardziej adekwatne wyniki w przypadku bardzo wysokiego cholesterolu całkowitego (pow. 250mg/dl) i niskiego poziomu trójglicerydów (pon. 100mg/dl) (wzór:  LDL = TC/1.19 + TG/1.9 – HDL/1.1 – 38 (mg/dL) ). W razie wątpliwości można sprawdzić sobie LDL wg teg wzoru oraz porozmawiać z lekarzem o skierowanie na bezpośredni pomiar frakcji LDL w celu ustalenia dokładnego poziomu.

Całkowity wysoki poziom cholesterolu (często przejściowy), wysoki poziom cholesterolu HDL oraz niski poziom trójglicerydów jest charakterystyczny dla diety niskowęglowodanowej. Bynajmniej nie jest to powód do obaw gdyż bardzo istotne w szacowaniu ryzyka chorób naczyniowo sercowych są tu stosunki poszczególnych wartości względem siebie.

Kalkulator do wyliczania wartości cholesterolu LDL obiema wspomnianymi metodami: http://homepages.slingshot.co.nz/~geoff36/LDL_mg.htm

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *