Masło klarowane (ghee, ghi)

Masło klarowane jest tłuszczem pochodzenia zwierzęcego uzyskiwanym w procesie klarowania masła. Klarowanie masła polega na podgrzewaniu roztopionego masła w celu oddzielenia tłuszczu od pozostałych składników. W procesie tym woda wyparowuje, białko ulega koagulacji, a cukry (głównie laktoza) ulegają karmelizacji. Praktycznie wszystkie nietłuste frakcje masła wytrącają się w procesie klarowania. Masło klarowane składa się z 99,5% z tłuszczu, reszta to odrobina wody i białek. Można je przechowywać bardzo długo gdyż w procesie klarowania giną wszelkie bakterie oraz rozkładają się enzymy zawarte w maśle. Istotne jest tylko, aby masło klarowane było przechowywane w szczelnym zamknięciu. Dostęp powietrza spowoduje jełczenie masła.

Masło klarowane jest produktem stosowanym od dawien dawna. Jest bardzo zdrowym, pożywnym produktem. Ma lekko orzechowy posmak zawdzięczany karmelizacji cukrów podczas klarowania. Masło klarowane jest bardzo dobrą alternatywą dla masła dla ludzi, którzy nie chcą, bądź nie mogą spożywać laktozy. Mimo procesu klarowania masło to nadal zawiera dużo witaminy A i K. Jest to pełnowartościowy tłuszcz z masła pozbawiony pewnych wad.

Masło klarowane jest bardzo stabilnym tłuszczem, ma bardzo wysoki punkt dymienia, około 252 °C. Nadaje się do gotowania, do smażenia, w tym głębokiego smażenia. Można nim też z powodzeniem krasić, spożywać je łyżeczką prosto z pojemnika, stosować jako składnik ciast, sosów, do smarowania blachy. Stosowane jest także w kosmetyce.

Share

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *