Węglowodany dopiero po południu i probiotyczne pokarmy

Bogata jelitowa flora bakteryjna (mikrobiota) przeciwdziała tyciu

Nasze ciała dysponują całą rzeszą pomocników w postaci niezliczonej mnogości bakterii żyjących min. w ludzkim układzie pokarmowym. Nie poznano do końca ich wpływu na metabolizm człowieka. Wiadomo natomiast, że to czy spożywamy żywność sterylną czy obfitą w dobre, pomocne żyjątka ma kluczowe znaczenie.

Matematyka kaloryczna wraz z postępem nauki robi się coraz bardziej skomplikowana. Przeprowadzono badanie efektu probiotycznego jogurtu na prozapalne czynniki w komórkach krwi, a przy okazji także wpływ na utratę tkanki tłuszczowej. Uczestnicy (ludzie otyli lub z nadwagą) zostali losowo przydzieleni do jednej z grup, z których każda przyjmowała ustaloną dietę przez 8 tygodni. Były to dieta niskokaloryczna z jogurtem probiotycznym, dieta niskokaloryczna ze zwykłym jogurtem oraz dieta normalną z probiotycznym jogurtem. Redukcja współczynnika BMI, ilości tkanki tłuszczowej była bardziej oczywista w grupie przyjmującej dietę niskokaloryczną z jogurtem probiotycznym. Bakterie jelitowe mają ogromy wpływ na to co się stanie ze spożytymi kaloriami.

Spożywanie węglowodanów dopiero w porze obiadowej sprzyja utracie tkanki tłuszczowej

Tak popularne węglowodanowe, energetyczne śniadania, bez których niby trudno się obyć nie sprzyjają utracie wagi. Może warto zapoznać się z eksperymentem, który polegał na sprawdzeniu jak pora spożycia węglowodanów wpływa na utratę wagi. Badano efekty niskokalorycznej diety z węglowodanami spożywanymi głównie w porze obiadu. 78 oficerów policji losowo przypisano do grupy eksperymentalnej (węglowodany jedzone głównie na obiad) albo diety kontrolnej. Większy ubytek masy, obwodu brzucha i tkanki tłuszczowej zaobserwowano w grupie eksperymentalnej (węglowodany głównie na obiad). Także inne wskaźniki – glukoza na czczo, średnie dzienne stężenie insuliny, cholesterol całkowity, cholesterol LDL, cholesterol HDL, oraz inne – wykazały większą poprawę w grupie eksperymentalnej. Przeniesienie spożycia węglowodanów na późniejszą porę może przynieść dodatkową poprawę parametrów organizmu. Czyżby brak węglowodanowego śniadania na prawdę był problemem?

 
Fot.
North Korea – Samjiyon airport (5015876574)” by Roman HarakNorth Korea – Samjiyon airport. Licensed under CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *