Witamina C – zwierzęce źródła

Witamina C gra ogromną rolę w ciele człowieka. De facto bardzo wiele ról. Witamina C jest niezbędna do życia. W przeciwieństwie do większości ssaków, ciało człowieka nie potrafi syntetyzować witaminy C, podobnie jak np. świnki morskie. Witamina ta musi być dostarczana z pokarmu.

Powszechnie przyjęło się, że żeby dostarczyć tę witaminą należy spożywać warzywa i owoce. Warzywa i owoce są w rzeczy samej najwygodniejszym źródłem witaminy C. Witamina C jest też powszechnie dostępna w formie suplementów.

A źródła zwierzęce? Bardzo rzadko, a wręcz sporadycznie ,jako źródło witaminy C wymienia się pokarmy zwierzęce. Należy pamiętać, że większość ssaków, w tym także te hodowlane, potrafią syntetyzować witaminę C. Np. koza wytwarza dziennie ok 13 gram witaminy C. Witamina C występuje praktycznie we wszystkich tkankach zwierząt. Najwięcej jest jej w wątrobie, a najmniej w mięśniach. Witamina C występuje także w mleku matki, a także w niewielkich ilościach w mleku krowim. Można powiedzieć, że pierwszym źródłem witaminy C w życiu człowieka jest źródło nieroślinne. Jeśli człowiek jako noworodek polega tylko na witaminie C z mleka matki, to nie ma przeciwskazań żeby mógł pozyskiwać ją także ze źródeł zwierzących.

Poniższa tabela przedstawia najbogatsze źródła witaminy C w produktach zwierzęcych:

 

Źródło Ilość
(mg / 100g)
Wątroba cielęca (surowa) 36
Wątroba wołowa (surowa) 31
Ostrygi (surowe) 30
Ikra dorsza (smażona) 26
Wątroba wieprzowa (surowa) 23
Mózg jagnięcy (gotowany) 17
Wątróbka z kurczaka (smażona) 13
Wątroba jagnięca (smażona) 12
Nadnercza cielęce (surowe) 11
Serce jagnięce (pieczone) 11
Ozór jagnięcy (duszony) 6
Ludzkie mleko (świeże) 4
Kozie mleko ( świeże) 2
Krowie mleko (świeże) 2
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *